Головна » 2017 » Грудень » 23 » Регіональні журналісти і журналістки виступили за гендерно чутливий медіа-простір
11:18
Регіональні журналісти і журналістки виступили за гендерно чутливий медіа-простір
123456
  Регіональні журналісти і журналістки виступили за гендерно чутливий медіа-простір
Упродовж 2017 року 47 журналістів і журналісток регіональних медіа підписало Декларацію гендерно чутливої журналістики. Це відбулося, зокрема, під час професійних зустрічей у форматі гендерних медіа-кав’ярень в 11 обласних центрах України.

У Декларації йдеться про «готовність дотримуватися гендерного балансу в публікаціях, не використовувати гендерно стереотипного і сексистського контенту, вживати фемінітиви на позначення назв професій, посад, видів діяльності жінок».

Ініціатива формування в Україні гендерно чутливого медіа-середовища зародилася ще в 2013 році і за підтримки Програми «У-Медіа» (Інтерньюс) була реалізована спочатку на Волині, а в 2017 році – поширена на інші області України.

«Нам неодноразово доводилося стикатися з дискримінаційним контентом у медіа, – зауважує координаторка Волинського прес-клубу Богдана Стельмах. – З одного боку, ми розуміємо, що журналістика є відображенням стереотипного ставлення суспільства щодо жінок і чоловіків, а з іншого – переконані, що, складаючи найбільшу частку інформаційного простору, вона чи не найбільше впливає на формування світогляду громадян. Саме тому вважаємо, що гендерно чутливі медіа допомагатимуть розвивати недискримінаційне суспільство».

«Для того щоб позбутись сексизму та дискримінаційних практик, потрібні зміни свідомості на індивідуальному рівні журналістів і журналісток, редакційної та регулятивної політики. Навіть найкращий закон щодо гендерно чутливої журналістики буде пробуксовувати, якщо не буде підтримки, розуміння та волі для її впровадження. Тому, розуміючи комплексність підходу, пропонуємо впроваджувати стандарти гендерної етики та недискримінації і тішимося, що маємо підтримку цієї ініціативи. Якщо ви належите до тих журналістів і журналісток, котрі роблять або готові робити медіа-простір гендерно чутливішим, запрошуємо підписати Декларацію і будемо раді співпраці», – звернулася Стельмах.

Внаслідок узагальнення даних двох моніторингів отримано Індекс гендерної чутливості регіональних медіа. Згідно із ним найчутливішими є харківські (37%), волинські (36%), вінницькі (35%), рівненські (35%) видання. Трохи нижчі показники у дніпропетровських (34%), львівських (33%), закарпатських, запорізьких, кіровоградських та одеських ЗМІ (по 32%). Середній підсумковий показник по всіх областях становить 30%.

Гендерна експертка проекту Оксана Ярош зазначає: «До проведення цього моніторингу ми могли лише висловлювати гіпотезу про те, що жінок як героїнь та експерток матеріалів менше/більше ніж чоловіків. Наразі маємо об’єктивну картину, оскільки величезний масив опрацьованих матеріалів дає підстави говорити про коректні результати. Суспільству важливо бачити внесок жінок і чоловіків, їх роль у тій чи іншій сфері. Якщо взяти, наприклад, сферу політики і продовжувати висвітлювати лише чоловіків у якості експертів чи героїв матеріалів, то політика і надалі буде лишатись цариною чоловіків. А освіта лишатиметься «жіночою» сферою. Тому результати нашого моніторингу слугуватимуть для подальшого розвитку демократичності медіа, які формують громадську думку».

Координаторка Волинського прес-клубу Богдана Стельмах переконана, що на підвищення рівня гендерної чутливості регіональних медіа вплинула, зокрема, й інформаційна кампанія, яку допомагала здійснювати мережа прес-клубів та дружні до них журналісти й журналістки, а також безпосереднє спілкування під час гендерних медіа-кав’ярень: «Я переконана, що ми маємо більше спілкуватися, в тому числі і про причини такої присутності жінок і чоловіків у журналістських матеріалах, і про використання фемінітивів на позначення професій, посад, діяльності жінок. Адже дотримання гендерного балансу – одна зі складових стандартів журналістики. Окремо хочеться відзначити тенденція до збільшення використання фемінітивів у матеріалах регіональних медіа».

Джерело

Переглядів: 420 | Додав: Oksana | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: