123456
26.03.2012
А ще приправляють родзинками, кмином, шипшиною, чорносливом
Поки на селах не «запряглися» у городи, мають іншу нагальну роботу – збирають березовий сік. Добре пригріло сонечко, і він швидко пішов у рух, встигай тільки підставляти посудини під саморобні «краники» у вагітних березах. Їхній нектар – добра підмога не тільки для власного здоров’я, а й для власної кишені.
В урочищі «Корчунок» ці білокорі красуні здалеку виділяються з-поміж грабів і буків. До місця їх «дислокації» приїжджають автомобілями, саморобними тракторцями. У багажниках і на причепах – десяток 20-літрових фляг з-під «Моршинської» (туди згодом затарять березові «сльози») і штук двадцять півторалітрових пляшок – у них крапля за краплею стікатиме з просвердлених отворів цей весняний еліксир.
Зустрічаємо сімейство Нараївських: батько, мати і їхній дворічний син Максим. Поки берези віддають свою вологу, всілися на галявині, відпочивають. Поєднують приємне з корисним.
- Живемо ми у місті, а на вихідні приїхали у село провідати рідних, – каже пані Люба. – Плануємо назбирати соку літрів двісті – щоб до літа вистачило на десять осіб. Тато наш каже, що сік з берези добре прочищає його організм. Та й нам його пити обійдеться дешевше, ніж купувати у магазині мінералку.
Готують березовий сік Нараївські традиційно: кип’ятять, додають цукру, лимонної кислоти. А потім вкидають кілька листків каркаде – і прозора цілюща рідина стає ніжно-рожевою, віддає знайомим чайним ароматом…
У педагога Іванни Перунової-Звіришин, яка любить готувати кулінарні делікатеси, – своя метода. Приправляє березовий сік сушеним виноградом і яблуками. На 40 літрів перекип’яченого соку вкидає дві пачки родзинок і півлітра сушениць, дає хвилин 15 покипіти. У цього різновиду березового соку смак солодко-кислуватий.
- Зазвичай заготовляємо соку два бідони, щоб до осені вистачило, – каже Іванна Богданівна. – Звільнені слоїки потім використаємо під інші сезонні закрутки. Цієї весни маємо багато роботи на господарстві, тож нема часу самим ходити до лісу. Швидше за все, купимо сік у знайомого господаря на хуторі Долини. За скільки? – поки що не знаємо. Чоловік розповідав, що літр нині продають за гривню…
Нейтральний аромат березового соку подекуди заміщають смаком кмину, калини, шипшини, апельсину, чорносливу, карамелі. Для сапальників чи косарів такий напій у літню спеку – найкращий тонік. Знаю по собі.
На Галичині березовий сік в останні роки збирають суто аматорським способом. Лісництва за цю справу не беруться – кажуть, вельми затратно. Та й переробних підприємств майже немає. А от на Волині, Поліссі, у Чернігівській області цей промисел поставили на широку ногу, чимало зароблять на ньому. Фахівці з Держкомлісу розповідали нам, що сік з українських беріз п’ють у Польщі, Німеччині і навіть у США.
газета "Високий замок"
|